Yürüyüş Ayakkabısının Önemi ve Seçimi

terleten_yuruyus_kosmaktan_daha_iyi_h11770

Hem gündelik aktivitelerimizde, hem de spor yaparken seçtiğimiz ayakkabılar hayatımızı ve sağlığımızı fazlası ile etkilemektedir. Özellikle gün içeresinde çok fazla ayakta kalanlar için ayakkabı seçimi daha da bir önem kazanmaktadır. Sadece ayak sağlığı açısından değil, omurilik ve iskelet sistemimizin, ayrıca kas sistemimizin de olumsuz etkilenmemesi için doğru ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Yürüyüş Ayakkabısının Önemi ve günün her anında rahatlıkla ve yorulmadan giyeceğimiz ayakkabıları seçerken sizler için bir kaç kriteri aşağıda paylaşıyoruz;

[star_list]

  •  Ayakkabının Ortopedik Olması; [/star_list]

 

Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat edeceğimiz en önemli kriterlerden birisi, alacağımız ayakkabının ortopedik olmasıdır. Ayak ve kemik sağlığımız için, özelliklede gün içeresinde çok uzun süre ayakta kalıyorsak, ortopedik ayakkabı seçimi vazgeçilmez unsurlar arasında yer almalıdır. Eğer ki kişide düztabanlık varsa, mutlaka doktorunun tavsiye edeceği kriterlerde ayakkabı seçiminde bulunmalıdır.

 

[star_list]

  • Ayakkabının Ayağa Uygun Ölçüde Olması;[/star_list]

 

Bazen çok beğendiğimiz bir ayakkabıyı, biraz bol ya da biraz dar diye alabiliyoruz. Ya da zamanlar genişler gibi yanlış algılara kapılabiliyoruz. Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmemiz gereken hususta seçtiğimiz ayakkabının ayağımızın ölçüsüne uygun olmasıdır. Yarım numara büyük olsa bile aldığınız ayakkabı ilerleyen süreçte ayağınız vuracaktır.

 

Ya da giydikçe genişler nasılsa diye aldığınız yarım numara küçük ayakkabı, ayağınızın ayakkabı içeresinde sıkışarak yapısının bozulmasına sebep olup, ortopedik rahatsızlıklara yol açacaktır. Bu sebeple özellikle yürüyüş ayakkabılarınızı seçerken ayağınıza uygun numara almaya özen gösteriniz.

 

[star_list]

  • Kaliteli Marka Ve Deri Ayakkabı Seçimi;[/star_list]

 

Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli hususta aldığınız ayakkabının kaliteli malzemeden üretilmiş olmasıdır. Kaliteli malzemeden üretilen ayakkabılar Yürüyüş sırasında ayağınızın terlemesini önleyerek mantar ve benzeri rahatsızlıkların oluşmasına engel olacaktır.

 

Kalitesiz ve deri olmayan malzemelerden üretilen ayakkabılar sağlığımızı her yönden tehdit etmektedir. Bu ayakkabılar ayağımızı fazla terleterek mantar oluşumunu tetikler. Bunun yanı sıra üretildikleri kalitesiz malzemeler ayak terlemesi sonucunda cildimize değdiğinde bu zararlı maddeleri derimize teneffüs eder ve cilt kanserine kadar birçok deri hastalıklarına sebep olurlar. Bu sebeple yürüyüş ayakkabısı seçilirken aldığınız markadan emin olunuz.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.