Yer Sağlayıcı Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

            Yer Sağlayıcı Belgesi Nedir Nasıl Alınır diyecek olursak; 5 yıl süre ile telekomünikasyon İletişim bakanlığı tarafından genel olarak hosting firmalarına verilen bir belge türüdür. Genelde hosting firmalarına veriliyor olsa da, Yer sağlayıcı belgesi sahibi olmak için illa ki firma sahibi olmamız gerekmemektedir.

 

Site sahibi olan herkes yer sağlayıcı belgesine başvurabilir ve alabilir. Bu belgenin temel amacı site sahiplerini ve sitelerin içeriklerini kontrol altında tutmaktır. Bu uygulama sayesinde bir nevi hizmet olacak kişiler de korunmuş oluyor. Yani bir hosting hizmeti alacak olursanız, Firmanın yer sağlayıcı belgesi olup olmadığı da incelenmelidir.

 

 Yer sağlayıcı belgesi Nasıl alınır?

 

Yer sağlayıcı belgesi almak istiyor isek öncelikle nedir? Ne değildir? Kimler alabilir şartları sağlıyor muyum? Diye Telekomünikasyon İletişim Bakanlığının sitesini inceleyebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Yer sağlayıcı belgesi almak için çok büyük şartlar aranmamakla beraber herkes bu belge için başvurabilir. Fakat bu maalesef herkesin başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmez.

  •  1) Başvuru sürecinde öncelikle https://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/ sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.
  •  2) Daha sonra bu sayfada ki Hesap oluştur bağlantısına tıklayarak bir hesap oluşturmamız gerekmektedir.
  •  3) Hesabımıza oluşturduktan sonra giriş yaparak, online olarak başvuru yapabilirsiniz.
  •  4) Online başvuru işlemi tamamlandıktan sonra Ek ‘teki dilekçe linkini bilgisayarımıza indirerek, çıktısının alınıp doldurulması gerekmektedir.
  •  5) Aynı anda başvuru çıktımızı da indirip çıktısını almayı unutmuyoruz.
  •  6) Aldığımız bu çıktılar gerekli şekillerde doldurulduktan sonra Telekomünikasyon İletişim Bakanlığının sitesin de yer alan adres bilgileri baz alınarak posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.
  •  7) Son aşamada artık cevap beklememek kalıyor. Tam olarak yanıt süresi belli olmasa da genellikle 20 gün içinde olumlu ya da olumsuz yanıt gelmektedir.

Son olarak hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğümüz bir başka konu ise Yer sağlayıcı belgesi almak için illa Vergi numaramızın olması gerekmemektedir. Başvuru dilekçesindeki vergi numarası alanına T.C kimlik numarası yazılabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu şekilde herhangi bir satış yapmanız yasalara aykırıdır.

 

 

Tags :
Önceki konu
Sonraki konu

Yazar Hakkında Kısa Bilgi Mecit GÜMÜŞAY

2008 yılında amatörce başladığım web yaşamıma şuan iyi derecede devam ediyorum. Kendimi şuan profesyonel görmüyorum, daha çok öğreneceğim bilgiler var. Şu zamanıma kadar hayat bana çok şey öğretti, bende kişisel blogumla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yorum yazmak istermisin ?

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.. Zorunlu alanlar *(yıldız) ile belirtilmiştir.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top