Seo Uyumlu Title Ve Description Belirlenmesi

Bir sitenin Google sıralamasında ilk sayfada yer alabilmesi için sitenin bazı seo ayarlarına sahip olması gerekir. Bu seo ayarları sayesinde site Google’da ilk sıralarda yer alabilir. Seo ayarlarından biri hatta en önemlisi sitenin başlığı ile açıklamasıdır. Title, kelime anlamı olarak “başlık” demektir. Description ise “açıklama” anlamına gelmektedir.

title-descrintoin-mecit

İyi bir sitenin başlığı ile açıklaması mutlaka olmalıdır. Bu başlık ve açıklama sitenin tanımını, özelliğini kapsayacak şekilde olmalıdır. Title’nin 6-7 kelimeyi geçmemesi gerekir. En az kelimeyle en genel anlamı ifade edecek bir başlık seçilmesi sitenin seo’su açısından çok önemlidir. Yine description kısmında ise sitenin hangi alanda hizmet verdiğini, hangi içeriklere sahip olduğunu, hedef kitlesini belirtebilirsiniz. Seo Uyumlu Title Ve Description Belirlenmesi önem arz eden bir konudur. İsterseniz bu konuyu bir örnek üzerinden açıklayalım.

 

Örnek Seo Uyumlu Title Ve Description cemalaksoy.org adlı eğitim öğretim sitesinin başlığı (title), Türk dili ve edebiyatı kaynak Sitesi’dir. Çünkü bu sitede site sahibi Türk edebiyatı, dil ve anlatım derslerine yönelik yazılı soruları, ders notları, test sorularını paylaşmaktadır. Bu sitenin açıklaması (description) ise “Türk edebiyatı yazılı soruları, dil ve anlatım yazılı soruları, dil ve anlatım test, Türk edebiyatı test, dil ve anlatım ders notları, Türk edebiyatı ders notları gibi birçok içeriği bulabilirsiniz.”

 

Bu örnekte gördüğünüz gibi description başlığa göre daha uzun ve açıklayıcıdır. İster başlık olsun ister açıklama karakter olarak belirli sınırda olması gerekir. Çok uzun başlık ve açıklama seo açısından uygun değildir. Title, 70 karakteri geçmemelidir. Description ise 250 karakteri geçmemelidir. Bu karakter sayısında sitenize uygun başlık ve açıklama belirleyebilirsiniz. Başlık ve açıklamanın bir site için ne kadar önemli olduğunu sizlere açıkladık. Siz de sitenize uygun title ve description belirleyebilirsiniz.

Tags :
Önceki konu
Sonraki konu

Yazar Hakkında Kısa Bilgi Mecit GÜMÜŞAY

2008 yılında amatörce başladığım web yaşamıma şuan iyi derecede devam ediyorum. Kendimi şuan profesyonel görmüyorum, daha çok öğreneceğim bilgiler var. Şu zamanıma kadar hayat bana çok şey öğretti, bende kişisel blogumla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yorum yazmak istermisin ?

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.. Zorunlu alanlar *(yıldız) ile belirtilmiştir.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top