Pardus’ta Bilgisayarlar Arası Bağlantı

pardus-logo-01            Pardus Türkiye’ de geliştirilen bir işletim sistemidir. TUBİTAK tarafından geliştirilmiştir. 2003 yılında kararlaştırılmış 2005 yılının mart ayında piyasaya sürülmüştür. Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede popüler olmuştur. 14 dil seçeneği sunması buna sebep olarak gösterilebilinir. Ülkemizde popüler olmasının sebebi ise basit ve yalın bir ara yüzü olmasıdır. Ayrıca Türkiye’de üretilen Türkçe bir işletim sistemi olması da popüler olmasına büyük bir zemin hazırlamıştır.

 

Bir diğer olumlu özelliği ise bir problemle karşılaştığımızda çağrı merkezlerini arayarak yardım alabiliyor olmamız. Öyle ki diğer işletim sistemleri ile ilgili bir problemimiz olduğunda internetten araştırarak kendimiz çözüm bulmaya çalışıyor, doğru yanlış birçok şey deniyoruz. Pardus’ta ise çağrı merkezine ulaştığımız takdirde bize yardımcı oluyorlar. Kurumsal ve Bireysel olarak kullanılabilinecek bir işletim sistemidir.

 

Pardus’ta Bilgisayarlar Arası Bağlantı

 

Pardus’ta bilgisayarlar arası bağlantı kurabilmek için öncelikle bilgisayarımızın Krdc, Krfb uygulamalarına sahip olması gerekmektedir. Bu iki program entegre çalar vaziyettedir. Krfb bilgisayarımızı şebekeye bağlanır bir hale getirir iken, Krdc uzaktan masaüstü bağlantı yapabilmemizi sağlamaktadır. Krfb uygulamasını çalıştırdıktan sonra yeni bir davet oluşturarak yeni kişisel davet sekmesine tıklamamız gerekiyor.

 

Bu bilgisayardan karşıdaki bilgisayara ağımıza katılma izni verecek isek, makine sekmesinin karşılığına bize ulaşacak bilgisayarın IP adresini yazmamız gerekmektedir. Ve bir parola oluşturarak bu bilgileri diğer bilgisayara iletiyoruz. İstersek bu bağlantıyı süreli yapabilmemizde özellikleri arasında. Örneğin karşıdan bir bağlantı yapmamız gerekmekte fakat bilgisayarımıza süresiz erişmesini istemiyoruz. Saat kısmına bağlı kalmasını istediğimiz süreyi yazarak oturum süresi belirleyebilmekteyiz.

 

Bu erişim daveti e-posta aracılığıyla gerçekleştirilir ve dilediğimiz kullanıcıya bu daveti iletebiliriz. Dilersek aynı anda birden fazla kullanıcıya bu daveti yollayarak erişim sağlamamız mümkün. Bunun için sadece yeni davet ekle dememiz yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra Krdc uygulamasını açıp, krfb ile tanımladığımız bilgisayara bağlantı iznini vermemiz gerekmektedir. Onay gerçekleştikten sonra bilgisayarımıza erişebilinir, dilediğimizde bağlantıyı panel yardımı ile kesebiliriz.

 

 

Tags :
Önceki konu
Sonraki konu

Yazar Hakkında Kısa Bilgi Mecit GÜMÜŞAY

2008 yılında amatörce başladığım web yaşamıma şuan iyi derecede devam ediyorum. Kendimi şuan profesyonel görmüyorum, daha çok öğreneceğim bilgiler var. Şu zamanıma kadar hayat bana çok şey öğretti, bende kişisel blogumla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yorum yazmak istermisin ?

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.. Zorunlu alanlar *(yıldız) ile belirtilmiştir.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top