Motor Sporları Nelerdir?

Motor sporları nedir ve Motor Sporları Nelerdir diye herkes merak etmektedir. Motor sporları yollarda ve pistlerde sürülen makinelerdir. Ayrıca hız ve rekabet de demektir. Motor sporları kişi taşıtı ile pistlerde yarış ve rekabet yapıldığı etkinliklerdir. Yarış yapılan motor sporları ralli, yarışları, pist yarışları, tekne yarışları ve hava yarışlarından oluşmaktadır. Bununla birlikte kamyon yarışları ve motosiklet yarışlarını da ekleyebilirsiniz.

motosiklet_genel_600_149tl

Motor sporlarından olan ralliyi sizlere bahsedelim. Ralliler zamana karşı yarışırlar ve belirli bir süre sonra da sona eren bir motor sporlarındandır. Genellikle yarışılan zeminler kar ya da toprak olmaktadır. Ralli yarışıldığı zaman hız etabı olduğu için tüm trafikler kapatılmaktadır. Normal etap olduğu zaman da trafik kurallarına uyum sağlayarak yapılan yarışa denir.

 

Pilotun görevi ise otomobili kullanan hem hız olarak yola devam edebilecek hem de otomobile hiç bir şekilde hasar da vermeyecektir. Yarış öncesinde de pilot antrenmanlara hazırlanır. Yarış öncesi etaplardaki yolların notunu alıp ve mutlaka takip etmelidir. Özel etapta ise trafiğe kapalı olan hız etabıdır.

 

Özel etaplarda trafik kapalı olduğu için çok hız yapılmaktadır. İstediğiniz gibi hız yapabilmekte de serbestsiniz. Yarış öncesi antrenmanlar yapabilirsiniz. Özel etapta hakemin işareti ile start verilmektedir. Ralli motor sporuna katılabilecek olan arabalardan da bahsedelim ve FİA markalı otomobiller ralli yarışlarına rahatlıkla katılabilir.

 

Başka bir ralli motoruna katılabilecek olan yarışlarda Grup A ve grup N de ralli yarışlarına katılabilirler. Motor sporları hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi siteden öğrenebilirsiniz. Motor sporları için yarışlarda tercih edilebilecek taşıtları da öğrendiniz. Aynı zaman da motor sporlarını sadece bir yarış olduğunu da sizlere belirtmiş olduk. B u yüzden her kim motor sporları hakkında bilgi edinmek isterse hemen sitemizi incelesin diyorum.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.