İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

            İnternet üzerinden alışveriş yapmak herkes tarafından çok istenen bir durumdur. Çünkü mağaza mağaza dolaşmadan en ihtiyacınız olan ürünleri tek tıkla alabilirsiniz. Bu insanoğlu için gerçekten güzel bir yöntemdir hem zamandan tasarruf hem de enerji olarak tasarruf edilir.

Tüm bunlar güzel fakat İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi? işte bu konu tartışılır. Web alışverişi yapmak her zaman güvenli olmayabilir çünkü sizden kart bilgileriniz vb. istenmektedir. Peki, güvenli siteyi nasıl tanıyabilirim? dediğinizi duyar gibiyim. Bazı alışveriş sitelerine girdiğiniz zaman adres çubuğunun sol tarafında yeşil bir kilit resmi göreceksiniz. Bu SSL Sistemidir.

Yani bu siteler kredi kartı bilginizi 3. şahıs tarafından kesinlikle korur ve kötüye kullanımı engeller. Bu sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Alış veriş yaparken dikkat etmeniz en önemli unsur kargo fiyatıdır. Bazen kargo fiyatları uçuk olabiliyor. Ayrıca 3D Secure; Desteği olmayan sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayınız.

3D Secure Nedir?

3D Secure isminden de anlaşılabileceği gibi güvenilir ödeme yöntemidir. Bu aşamada kart numaranızı girdikten sonra kartınızın tanımlı olduğu cep telefonuna bir kod göndermektedir. Bu kodu siteye girdiğiniz zaman alışveriş tamamlanır. Bu kodun amacı sizden habersiz kartınızdan çekim yapmayı engellemektir. Şimdiye kadar en güvenilir sistemdir. Ayrıca alışveriş tutarı telefonunuza mesaj olarak gelmektedir. Yani size söylenen tutardan daha fazlası alınamaz.

Hangi Siteler Alışveriş Yapmamız İçin Uygundur?

Aliexpress sitesi en büyük Çin pazarıdır. Bu siteden satın alacağınız ürünler normalde satın alacağınız ürünlerin nerdeyse yarı yarıya kadar fiyatıdır. Site güvenlik konusunda da çok titiz ayrıca yıllardır çalışmaktadır. Aliexpress sitesinin bir diğer güzel yanı da sipariş ettiğiniz ürün gelmediği takdirde Disbute açarak paranızı iade alabilirsiniz.

Bir diğer yöntem: Kapıda Ödeme;

Bu yöntem ise herhangi bir siteden satın aldığınız ürünü kapıda ödeme seçeneği ile kapınıza geldiği zaman ödemeyi yapabilirsiniz. Fakat bu özellik her sitede yoktur. Örnek olarak; Türkiye içerisinde Hepsiburada bu özelliği içermektedir.

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.