İnternet Sitelerinin Geç Açılmasının Nedenleri

internet sayfalarının geç açılma nedenleri

Günümüzün bir parçası olan interneti kullanırken en çok karşılaştığımız ve şikayetçi olduğumuz durum sayfaları geç açılmasıdır. İnternet o kadar çok hayatımızda ki, film yada dizi izlemek için, sosyal medyaları kullanmak için hatta tüm faturalarımızı tek tuşla ödemek için interneti kullanıyoruz. Teknoloji çağında olduğumuz için tek tık ile tüm bilgiye ulaşabilir ve faydalanabilir durumdayız. Yalnız interneti kullanırken her şey iyi hoş ancak internet sitelerinin geç açılması yada internet sayfalarının donmaları oldukça can sıkıcı ve sinir bozucu bir durumdur.

Bir internet sayfasının açılmasında sorun yaşanıyorsa bunun bir çok sebebi olabilir. Sorunları sıralamak gerekirse, DNS ayarlarının yapılmaması, bilgisayarınıza virüs bulması, İnternet sağlayıcınız tarafından ADSL hızınız düşük olması ve hiç ihtimal vermeyeceğimiz bilgisayarınızın işlemci kaynaklı sorun olabilir. Bu nedenlerden dolayı internet siteleri çok geç açılma sorunu yaşıyorsanız tek tek kontrol edilmesi gerekir.

Speedtest Hız Kontrolü Nasıl Uygulanır?

İlk önce hemen kontrol edeceğimiz internet hızıdır. Speedtest ile internet hızımızı kontrol ediyoruz. Çıkan sonuç 1 – 8 mb arası ise internet sağlayıcınızın size sunduğu hizmette sorun vardır ve hemen şikayet kaydı oluşturarak gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz. İnternet hızınızı Speedtest ile ölçebilirsiniz.

DNS Ayarı ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Türk Telekom kullanan kişiler her siteye girememesi anlamına gelen bir özellik mevcuttur ve kişilerin canını sıkan durumdur. Bahsettiğimiz özellik Filtredir. Filtreleme özelliği aktif olduğu için DNS ayarları yapılmalıdır.

Standart olarak kullanılan DNS ayarları vardır. Standart DNS ayarları: 208.67.222.222 – 208.67.220.220 yada 4.4.4.2 – 4.4.2.1. Genellikle kunılan DNS ayarlarını uyguladığınızda geç açılma, donma ve açılmama problemlerini çözmüş olabilirsiniz.

Kablosuz Bağlantımı Yapıyorsunuz?

İnternete girmek için kablosuz ağ bağlantı yapıyorsanız çok basit bir durum internetin yavaşlığını etkiler ve internet sayfalarının geç açılmamasına neden olur. Bulunduğunuz ortamda duvarlar internet sinyalini keseceğinden dolayı modeme yakın olmanız gerekir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.