Dizel Araçlarda Tekleme Sorunu

Günümüzde araçlar üç farklı tip yakıt sistemi kullanmaktadırlar. Bunlardan elektrikli yakıt çok yaygın olmamakla beraber dizel ve benzinli olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Bu farklı yakıt tiplerinin birbirlerine göre bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Dizel arabalar günümüzde en çok tercih edilen yakıt tipli araçlardır. Özellikle artan benzin fiyatları, insanları bu araçları kullanmaya daha meyilli bir hale getirmiştir. Gerek benzin gibi içten yanmalı olmaması ve püskürtme teknolojisi kullanılması, gerek litre bazında benzine göre daha ucuz olması dizelin başlıca avantajlarındandır. Bu tür avantajlarının yanı sıra dizel araçların bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en popüler ve kronik denilebilecek seviyeye yaklaşan sorunu araçlarda tekleme sorunudur. Bu sorun hakkında biraz daha detay vermek gerekirse araca düşük devirde iken gaz verme esnasında titreşim yapması, tekleme yapması olayıdır.

Ayrıca motorun rölantide iken sarsıntılı çalışması da bu sorunun belirtisidir. Dizel araçlarda tekleme sorununun sebepleri olduğu gibi bazı ağır sonuçları da bulunmaktadır. Bunlardan en kötü diye tabir edebileceğimiz sonuç enjektör arızasıdır. Bu arıza özellikle yerli olmayan araçlar için çok büyük maliyetler doğurabilecek bir arızadır. Akaryakıt istasyonlarında enjektör temizleyici adı altında, bu arızayı engellediği öne sürülen sıvı katkılar satılmaktadır fakat bu katkıların işe yarayıp yaramadığı konusunda pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Dizel araçlarda tekleme sorununun bir diğer sonuçları da; yakıt sarfiyatının artması ve performans düşüşüdür. Araç bu arızadan dolayı zorlanması nedeniyle daha çok yakıt tüketmektedir. Bu tür tekleme sorunlarında yapılması gereken bazı temel şeyler vardır.

Düzenli olarak yakıt aldığınız firmanın kalitesini sorgulamalısınız ve sürekli farklı firmalardan yakıt almak yerine düzenli olarak aynı firmadan yakıt almalısınız. Ardından yakıt filtrenizi temizletmelisiniz. Elinizi çabuk tutmazsanız bu problem başınıza büyük dertler açabilir. Bu nedenle önemsenmeyecek bir durum değil, aksine en kötü problemlerden biridir. Eğer bir dizel araca biniyorsanız, bu problemle karşılaşmayacağınızın garantisini kimse size veremez fakat bu ihtimali minimuma indirmek sizin elinizdedir.

Tags :
Önceki konu
Sonraki konu

Yazar Hakkında Kısa Bilgi Mecit GÜMÜŞAY

2008 yılında amatörce başladığım web yaşamıma şuan iyi derecede devam ediyorum. Kendimi şuan profesyonel görmüyorum, daha çok öğreneceğim bilgiler var. Şu zamanıma kadar hayat bana çok şey öğretti, bende kişisel blogumla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yorum yazmak istermisin ?

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.. Zorunlu alanlar *(yıldız) ile belirtilmiştir.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top